ورزشکاران در فاصله افطار تا سحر مایعات مصرف کنند

پک متخصص بیماری های داخلی گفت: ورزشکاران در فاصله افطار تا سحر بدون توجه به احساس تشنگی، مایعات

پک متخصص بیماری های داخلی گفت: ورزشکاران در فاصله افطار تا سحر بدون توجه به احساس تشنگی، مایعات بسیاری مصرف کنند.

 

6556

 

دکتر لاله حاکمی در خصوص آداب تغذیه ای روزه داری ورزشکاران اظهار داشت: فعالیت منظم جسمی موجب بهبود عملکرد متابولیک، دستگاه قلبی و عروقی، تنفسی، عضلانی و اسکلتی می شود و قطع این گونه فعالیت های جسمی به مدت یک ماه آمادگی سبب کاهش سطح عملکرد این سیستم ها می شود.

وی بیان کرد: بنابراین قطع برنامه های ورزشی در روزه داران توصیه نمی شود اما تغییر برنامه غذایی و روش زمان بندی ورزشی در بسیاری از موارد لازم است که این امر در مورد ورزشکاران حرفه ای صادق است.
حاکمی عنوان کرد: فعالیت های جسمانی را در چهار سطح فعالیت های روزمره زندگی، فعالیت های هوازی و تمرینات قلبی عروقی، فعالیت های قدرتی و استقامتی عضلانی، کششی و استراحت می توان در نظر گرفت.
وی با بیان اینکه فعالیت های روزمره زندگی باید همانند گذشته انجام شود، ادامه داد: این فعالیتها عمدتا مصرف انرژی در واحد زمان بالایی ندارند و در عین حال دمای بدن و میزان تعریق را به طرز چشمگیری افزایش نمی دهند.
این متخصص بیماری های داخلی ادامه داد: در سطح فعالیتهای هوازی و تمرینات قلبی عروقی تعداد ضربان قلب و تعریق به شکل قابل توجهی افزایش یافته و درجه حرارت مرکزی بدن بالا می رود بنابراین بهتر است این دسته از فعالیت ها بعد از افطار و قبل از سحر انجام شوند.
وی با اشاره به اینکه بهترین فاصله بین افطار و برنامه ورزشی ۴۵ دقیقه تا یک ساعت است، افزود: در این فاصله زمانی مراحل هضم، تخلیه معده و جذب اولیه کربوهیدراتها در دستگاه گوارش پایان یافته است.
حاکمی ادامه داد: این امر موجب کاهش مشکلات گوارشی، نفخ و ورم معده شده و در عین حال ورزشکار به علت سطح قند خون مناسب احساس ضعف یا کاهش کارآیی نخواهد داشت.
این متخصص بیماری های داخلی گفت: ورزشکاران باید قبل از ورزش یک تا دو لیوان آب بنوشند و در حین فعالیت جسمانی نیز هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه یک لیوان مایعات میل کنند.
وی افزود: پس از انجام ورزش مصرف آب میوه طبیعی همراه با قدری نمک به منظور تامین آب، املاح و گلوکز از دست رفته پیشنهاد می شود.
حاکمی بیان کرد: توصیه می شود ورزشکاران در فاصله افطار تا سحر بدون توجه به احساس تشنگی، مایعات بنوشند و به منظور حفظ قند خون در ساعت های بعدی از کربوهیدرات های پیچیده همانند خرما، توت یا انجیر خشک بعد از ورزش استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: فعالیت های قدرتی و استقامتی عضلانی و کششی به جهت صرف انرژی قابل توجه بهتر در فاصله بین افطار و سحر انجام شوند.
حاکمی گفت: در سطح استراحت به ورزشکاران توصیه می شود علاوه بر حفظ فعالیت بدنی مناسب در این ماه استراحت کافی جهت بازیافت انرژی از دست رفته و ترمیم بافت ها انجام دهند.
وی عنوان کرد: به ورزشکاران توصیه می شود میزان کالری مورد نیاز خود را فاصله بین افطار تا سحر محاسبه و مصرف کنند و از گروه های مختلف غذایی، کربوهیدراتها، پروتئین ها، مواد لبنی، میوه جات و سبزیجات و چربی ها به مقدار و درصد مناسب استفاده کنند.
حاکمی با اشاره به اینکه استفاده از چربی های غیراشباع شده مثل روغن زیتون یا کنجد بر چربی های اشباع شده برتری دارد، یادآور شد: استفاده از کربوهیدرات های پیچیده و طبیعی همانند نان و سیب زمینی بر قندهای ساده ارجحیت دارد.
وی افزود: ورزشکاران باید قبل از شروع برنامه ورزشی جدی تحت معاینه پزشک قرار گیرند و این امر برای ورزشکاران روزه دار اهمیت بیشتری دارد.
این متخصص بیماری های داخلی گفت: در صورتی که ورزشکار دچار بیماری تب دار یا اسهالی است بهتر است موقتا به فعالیت پزشکی نپردازد.
وی یادآور شد: بانوان ورزشکار حرفه ای باید از کافی بودن ذخایر آهن بدن خود مطمئن باشند تا دچار احساس ضعف مفرط در زمان ورزش در ماه رمضان نشوند.
حاکمی عنوان کرد: مصرف سه تا چهار لیوان شیر یا ماست در فاصله افطار تا سحر برای ورزشکاران به ویژه بانوان ورزشکار توصیه می شود.


ثبت دیدگاه