مکمل های غیر مجاز بدنسازی بسیار خطرناک است

مربي متخصص بدنساز تيم ملي كاراته معتقد است كه در بعضی از باشگاه‌هاي بدنسازي بدون پردازش به زيرساخت‌ها

مربي متخصص بدنساز تيم ملي كاراته معتقد است كه در بعضی از باشگاه‌هاي بدنسازي بدون پردازش به زيرساخت‌ها با تجويز مکمل هاي غير مجاز به جوانان سبب پيشرفت كاذب و در نتيجه خطر آسيب ديدگي عضلاني، تاندوني و پارگي رباط افزايش پيدا مي‌كند.

525542

دكتر سعيد نيكوخصلت استاديار دانشكده تربيت بدني دانشگاه تبريز در گفت‌وگو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، تصريح كرد: علم بدنسازي در جامعه كنوني ما بود و واژه پرورش اندام (حجم سازي و زيبايي عضله) و واژه ديگر بدنسازي تخصصي براي بهبود مهارت‌هاي ورزشي جهت شركت در مسابقه‌ها و داشتن يك زندگي سالم استوار است. بدنسازي كه براي سطوح قهرماني و تندرستي، سلامتي تجويز مي‌شود با بدنسازي كه در باشگاه‌ها مطرح است متفاوت و هر كدام مقوله جداگانه‌اي دارد.

وي افزود: افرادي كه به باشگاه‌هاي بدنسازي كه در حقيقت امروزه به عنوان پرورش اندام مطرح هستند سوق پيدا مي‌كنند بايد بعد از سن ۱۶ سالگي و در شرايطي كه در يكي از مهارت‌هاي ورزشي (حركت ژيمناستيك) دووميداني، شنا و هنرهاي رزمي) تبحر داشته باشد و سپس براي كار بدنسازي وارد اين باشگاه‌ها شود. از سوي ديگر در چنين باشگاه‌هايي براي اينكه جوانان را علاقه‌مند به ادامه كار كنند به سرعت با تجويز مكمل‌هاي غير مجاز كه علاوه بر تحميل هزينه‌هاي سنگين به خانواده‌ها از لحاظ بعد رواني نيز كاري مي‌كنند كه در صورت عدم مصرف با مشكل روبه‌رو خواهند شد.

نيكو خصلت در پايان تاكيد كرد: واژه بدنسازي را نبايد با آمادگي جسماني يكسان عنوان كرد چون آمادگي جسماني خاص ورزشكاران و قهرمانان تيم ملي است و داراي چند آيتم مهم از جمله آمادگي هوازي، قدرت، استقامت، انعطاف‌پذيري، سرعت، چابكي، تعاون و هماهنگي عصب و عضله است كه به نسبت‌هاي مناسب و خاص هر رشته ورزشي تمرين مي‌شود. بنابراين اين دو واژه از هم جدا و ارتباطي با يكديگر ندارند.


ثبت دیدگاه