فرآورده های دارای مجوز بهداشت اجازه تبلیغ ماهواره ای ندارند

آنچه در ماهواره تبلیغ می شود دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان نیست و فرآورده های دارای مجوز اجازه تبلیغ ماهواره ای ندارند.

به گزارش وب دا، مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: تبلیغات فریبنده انواع مکمل های دارویی برای چاقی، لاغری، افزایش قوای جنسی و بلندی قد در شبکه های ماهواره ای بسیار رواج یافته است. در حالی که آنچه در ماهواره تبلیغ می شود دارای مجوز از وزارت بهداشت و درمان نیست و فرآورده های دارای مجوز نیز اجازه تبلیغ ماهواره ای ندارند.

دکتر صفورا محبی افزود: داروهای خارجی بدون مجوز وزارت بهداشت به دلیل عدم اطمینان از سلامت ترکیبات و عدم اطمینان از شرایط نگهداری و حمل و نقل آنها در طی ورود به کشور غیر قابل مصرف هستند و بسیاری از آنها در شرایط زیرزمینی و کاملاً غیر استاندارد تولید می شوند و هیچکدام بر اساس تحقیقات علمی و پژوهشی تولید نمی شوند.

وی گفت: بسیاری از داروها و مکمل های چاقی و لاغری، فرآورده های شبه آمفتامین و اکستازی دارند که شاید به طور مقطعی فرد را لاغر یا چاق می کنند اما این اثر قطعاً بدون عارضه نخواهد بود و استفاده از این اقلام غیر بهداشتی عوارض سوئی بر مصرف کنندگان به جای می گذارد که بعضاً پس از سال ها این عوارض بروز می کند.

مدیر دارو و مواد مخدر معاونت غذا و دارو ضمن تاکید به این نکته که شایع ترین علت بروز مسمومیت در جهان مصرف داروها به ویژه داروهای قاچاق است، افزود: مصرف مکمل ها و داروها حتماً باید با تجویز پزشک باشد و محل فروش دارو و مکمل ها در داروخانه است و اگر در هر مکانی غیر از داروخانه ها عرضه شد باید به آن شک کرد


ثبت دیدگاه