۵کلید طلایی برای گذر از بن بست

حتی اگر مستعد ترین انسان روی زمین هم باشید در مسیر رشد عضلانی و افزایش کارایی ورزشی گاه

گانار پیترسون حتی اگر مستعد ترین انسان روی زمین هم باشید در مسیر رشد عضلانی و افزایش کارایی ورزشی گاه و بیگاه به بن بست هایی برخورد می کنید . بنابراین اگر در حال حاضر در چنین موقعیتی هستید ، خود را سرزنش نکنید این مسئله بسیار رایجی است و تمام بدنسازان موفق هم چنین موانعی را تجربه کرده اند . اما آنچه اهمیت دارد این است که چطور بتوانید بسرعت از سد بن بستهای پیش آمده گذر کنید و به مسیر رشد باز گردید .
به این منظور سراغ یکی از مشهورترین مربیان دنیا رفتیم ـ گانار پیترسون ـ که افراد مشهور زیادی تحت نظر او تمرین می کنند از ورزشکاران موفق گرفته تا ستارگان معروف دنیای هنر و سینما و این همه معروفیت و موفقیت او دلیلی ندارد مگر دانش و مهارت بالایش در حفظ افراد در جهت دستیابی به اهداف شان در مسیر ساختن بدنی چشمگیر و تحسین برانگیز . لازم به ذکر است که او به کاربرد شیوه های انقلابی و منحصر بفرد  در تمرین شاگردانش هم شهرت دارد .

 

 

۵ کلید طلایی

در ادامه شاهد ۵ توصیه از زبان او خواهید بود برای اینکه در کمترین زمان ممکن از بن بستهای پیش رویتان گذر کنید و به مسیر رشد و پیشرفت باز گردید .

۱کلید – قوانین را زیر پا بگذارید

اجازه دهید حدس بزنم : شما از تمام قوانین و قواعد مرسوم بهره می برید و خود را موظف به رعایت آنها می دانید ، ولی بدن شما هیچ پیشرفت قابل توجهی ندارد درست است ؟ اگر جوابتان مثبت است به این معنی است که در تله بن بست گرفتار شده اید . ولی من شرط می بندم که می توانیم راههایی پیدا کنیم برای اینکه شما را به مسیر رشد سریعتر بازگردانیم .
در واقع در شرف ورود به منظقه آزاد هستید . جایی که در آن هیچ قانون و پروتکل ثابتی معنا ندارد تنها چیزی که نیاز دارید این است که از هر آنچه مدت طولانی است بطور مداوم و روزمره انجام می دهید فاصله بگیرید و تنوعی برای خود ایجاد کنید . از تمرین گرفته تا تغذیه و اعمال روزمره .

۲- تکرارهای مورد استفاده خود را تغییر دهید کلید

بسته به اهداف تان در تمرین معمولاً در رنج تکرارهای کمتر ( ۱ تا ۶ ) برای افزایش قدرت ، تکرارهای متوسط ( ۸ تا ۱۲ ) برای هایپرتروفی ( رشد عضلانی ) و تکرارهای بیشتر ( ۱۲ تا ۲۰ ) برای استقامت عضلانی . ولی تغییر تعداد تکرارهایی که اجرا می کنید می تواند به معنای تفاوت زیادی در پیشرفت شما باشد ، چرا که می تواند در سیستم بدنی شما شوک ایجاد کند و عضلات را مجبور کند تا با رشد بیشتر به تغییر فشار وارد شده ، وفق یابند .

۳کلید –  از تست مداوم حداکثر قدرت تان خودداری کنید .

وقتی از حداکثر وزنه ها استفاده می کنید مراقب باشید . تست یک تکرار بیشینه کمک می کند به شما برای اینکه اطلاع بهتری از قدرت پایه خود داشته باشید ولی این چیزی نیست که بخواهید هر هفته و هر ماه آنرا اندازه گیری کنید . باید به بدن خود گوش دهید . اگر تا به حال هر دو هفته یک بار در حرکات اصلی خود مثل اسکوات تلاش  می کردید تا حداکثر وزنه های ممکن پیش روید لازم است حداقل چهار هفته از چنین کاری خودداری کنید . این زمان اضافی نه تنها امکان ریکاوری برای مفاصل تان را فراهم می کند بلکه زمان کافی در اختیارتان می گذارد برای ساختن سایز و افزایش قدرت تان به سطحی بالاتر .

۴- از تمرین با وزنه دوری کنید کلید

می دانم که این توصیه عجیبی است و با حیرت می پرسید چرا ؟ ولی اگر گاهی تنها با تکیه بر وزن بدنتان تمرین کنید از نتایج حاصل شگفت زده خواهید شد .
از آخرین باری که تمرین شما تنها شامل شنا سوئدی ، بارفیکس ، پارالل و دراز و نشست بوده ، چقدر می گذرد؟ معتقدم که مهارت یافتن شما در حرکاتی که با وزن بدن انجام می شوند سریعتر از آنچه تصور می کنید شما را در مسیر قویتر شدن کاهش چربی و بهبود فرم بدنی تان سوق خواهد داد .

۵کلید – زوایای تمرین را تغییر دهید .

تغییر زوایای تمرین در حد مختصر حتی در حد ۱۰ درجه در هر یک از حرکات فشار متفاوتی را بر عضلات شما تحمیل می کند و می تواند به معنی رشد تازه برایتان باشد . برای مثال برای سینه شیبی را که بطور معمول برای بالا سینه استفاده می کنید تنها کمی کاهش یا افزایش دهید . تمرین در زاویه ای متفاوت عضلات سینه شما را وارد می کند تا با رشد عضلانی بیشتر ، عکس العمل نشان دهد تا خود را به فشار تازه وفق دهد.

وزنه

بازگشت به قوانین اصلی

اینها تعدادی از راههایی بود که می تواند از مسیرهای انحرافی و میان بر دوباره شمارا به مسیر پیشرفت بازگرداند. ولی وقتی این اتفاق افتاد لازم است بازهم تبعیت از قوانین و اصول پایه را سرلوحه خود قرار دهید تا وقتی که دوباره حس کنید نیاز به مسیر انحراف دیگری دارید برای اینکه از سد دیگری گذر کنید .

منبع : البرز


ثبت دیدگاه