نشر از جانب خطرناک و بی خطر ؟

اگر چه حرکت ساده ای است ، اما برخی از انواع این حرکت اساسی را باید در برنامه

اگر چه حرکت ساده ای است ، اما برخی از انواع این حرکت اساسی را باید در برنامه ها جای داد و لازم به ذکر است که همه انواع آن موثر و ایمن نیستند .
حرکت نشر از جانب یا همان صلیب یکی از رایج ترین حرکات تمرینی سرشانه است . هرکسی از یک مبتدی گرفته تا قهرمانان مستر المپیا این حرکت را انجام می دهد . حتی گرچه حرکت ساده ای از لحاظ اجرایی به حساب می آید ، اما برخی از انواع آن قابل اجراست و همه انواع آن ایمن و موثر نیست .
بعضی ها تلاش می کنند در حرکات تمرین خود مقداری خلاقیت به خرج دهند . این الزاماً ایده خوبی نیست چون معمولاً اینها توجه زیادی به بیومکانیک ندارد و در پی آن ممکن است اتفاق بدی رخ دهد و به بیان ساده تر می شود گفت که خلاقیت بدون ملاحظات علمی می تواند منجر به آسیب شود .
وقتی که بازوها را در هر مدلی بالا می برید و در شانه را به طرف داخل چرخش می دهید ریسک آسیب در تاندون های چرخاننده شانه را بالا می برید به اضافه تاندون جلوبازو و یک کیسه پر از مایعات به نام bursa.
نتیجه نهایی انجام نشر از جانب با دستی که به طرف جلو اندکی چرخنده است باعث ناراحتی در چرخاننده شانه سفتی تاندون جلوبازو و  bursitis می شود.

نشر از جانب خطرناک و بی خطر ؟
این می تواند باعث سائیدگی و پارگی این تاندون ها شود و همچنین در حین برخی از حرکات تمرینی سرشانه و سینه . اگر حین انجام نشر از جانب و نشر از جلو شست دست به طرف بالا چرخیده شود ، سرشانه کار را انجام می دهد اما تاکید به جلوبازو و تاندون جلوبازو منتقل می شود .

وزنه سبک شاید باعث مشکل زیادی نشود اما دمبل های سنگین تر به صورت مشخص می توانند باعث سفتی تاندون جلوبازو یا پارگی غضروف گرد دور کیسه سرشانه شود . نشر از جانب که با این شکل اجرا شود معمولاً باعث می شود شخص اجرا کننده درد خیلی زیادی را در ادامه اجرا آن حس کند . حقیقت این است که حالت مچ هیچ سودی را به همراه ندارد . تنها اقدامی که باعث افزایش کارایی حرکت نشر از جانب می شود ، اجرای آهسته تر حرکت برای کاهش فشار از روی مچ است چون احتمال آسیب مچ یا وزنه های سنگین وجود دارد .

روش ساده تر این است که نشر از جانب را آهسته تر اجرا کنید و مچ ها در حالت صاف باشد یعنی نه به جلو چرخیده باشند نه به عقب . همیشه در تلاش برای تجربه های جدید در حرکات اندکی توجه و احتیاط به خرج دهید به ویژه در آزمایش ایده های جدیدی که دهن به دهن می چرخند و مد می شوند . همه آنچه که باید انجام دهید این است که شب ها تلویزیون را روشن کنید و تبلیغات روز را نگاه کنید و یا اوایل صبح به تبلیغات دقت کنید .

بعد از چند ماه دوباره همین کار را انجام دهید تا ببینید آیا هیچکدام از آن تبلیغات باز هم انجام می شوند یا تبلیغات جدیدی جای آنها را گرفته است . این روش های تمرین و تجهیزات به کمپانی ها کمک می کند تا چیزهایی را به فروش برسانند . حقیقت ساده این است که تمرین خیلی جذاب و قابل فروش نیست اما جواب می دهد .

مسئله این است که همه دوست دارند ماشین خود را پولیش کاری کنند اما هیچکس نمی خواهد موتور بسازد . جان کلام این است که باید از اصول و حرکات تمرینی استفاده کنید که جواب می دهد نه اینکه بخواهید به آنچه مد می شود توجه کنید. 

درباره اصغر مرادی

قهرمان هشت دوره پرورش اندام ومربی بین المللی فدراسیون جهانی بدنسازی IFBB-تحصیل کرده تربیت بدنی-مدیر مجتمع ورزشی گلها-مدیر شرکت تولید دستگاههای بدنسازی بادی فول-مدیر سایت اتحادیه بدنسازی ایران-مشاور مربیگری ,مدیریت وبازاریابی باشگاههای بدنسازی

ثبت دیدگاه